Tudtad, hogy életünk mintegy egyharmadát töltjük alvással? Az alvás szükséges testi, lelki egyensúlyunk fenntartásához, ezért az alvászavarok könnyen rányomhatják bélyegüket mindennapi életünkre. Az alvászavar jelentkezhet elalvási nehézségként, gyakori éjszakai ébredésként vagy reggel korai ébredésként.
Miért fontos az alvás?
Az alvás nem haszontalan, hiszen a napközben minket ért ingereket, információkat ilyenkor szelektálja a szervezet, továbbá vázizmunknak, szerveinknek, anyagcsere folyamatainknak ilyenkor van lehetősége a pihenésre. Amikor nem eleget alszunk vagy nem jó minőségű az alvásunk, számos negatív következményt tapasztalhatunk. Napközben fáradtak, ingerlékenyek lehetünk, romlik a figyelmünk, csökken a teljesítményünk.
A rossz alvás kihat az evésre is: éhesebbek lehetünk és könnyebben nyúlhatunk egészségtelen táplálékok felé, többet eszünk, ennek ellenére kevésbé érezzük magunkat jóllakottnak és kevesebb kalóriát égetünk.
Az elektronikai eszközökből származó kékfény befolyásolja az alvásért, alvás szabályozásáért felelős melatonin nevű hormon termelődését, ezáltal szervezetünk az hiszi, hogy még mindig világos nappal van.
Az alvászavar következményei lehetnek:
- túlsúly
- anyagcserezavarok
- csökkent immunitás
- 2-s típusú cukorbetegség
- magas vérnyomás
- szív- és érrendszeri betegségek
- depresszió, kimerültség
Mennyit kellene aludni?
Az alvás szükséges mennyisége az életkorral változik. A felnőttek átlagos alvásigénye 7-9 óra, idősebb korban a 7-8 óra is elegendő lehet.
Tippek a jobb alvásért:
- Alakíts ki lefekvés előtti rutint, igyekezz nagyjából minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni.
- Mozogj rendszeresen, lehetőleg délelőtt vagy kora délután.
- Tölts időt a szabadban.
- Szellőztesd ki a szobát lefekvés előtt, a szoba hőmérséklete legyen hűvösebb.
- Kerüld a délutáni órákban a koffeint és az alkoholt.
- Lefekvés előtt 3 órával már ne egyél szénhidrátdús ételeket.
- Igyál napi kb. 2,5-3 liter vizet.
- Este kerüld az elektronikai eszközöket, helyette inkább olvass, meditálj.
- Igyál kamillateát, használj illóolajokat pl. vadnarancs.
Jótékony hatású lehet továbbá az Ashwagandha, más néven álombogyó is, melyről az előző cikkemben írtam.
Olvass tovább!
- Diéta vs. életmódváltás „Holnaptól életmódot váltok.” Te is voltál már így? Ebben a...
- Miért fordulj funkcionális táplálkozási tanácsadóhoz? Sokszor tapasztalom munkám során, hogy az emberek nem igazán tudják...
- Az inzulinrezisztencia és a stressz kapcsolata Az inzulinrezisztencia (IR) manapság szinte népbetegségnek számít. Sokan a mai...
- Életmódváltással az inzulinrezisztencia ellen Mit tehetünk, ha megkaptuk az orvostól a sokkoló diagnózist: inzulinrezisztencia?...