Az inzulinrezisztencia és a stressz kapcsolata

inzulinrezisztencia

Az inzulinrezisztencia (IR) manapság szinte népbetegségnek számít. Sokan a mai napig az IR kiváltó okának az egészségtelen táplálkozást és életmódot gondolják, holott a stressz szintén kiválthatja ezt a problémát, ami gyakran társul PCOS-l.

Mi az inzulinrezisztencia?

Sejtjeinknek inzulinra van szüksége ahhoz, hogy a működésükhöz szükséges cukrot (glükózt) bejuttassák a vérből a sejtekbe. IR esetén azonban sokkal több inzulin szükséges a vércukorszint szabályozásához, mivel a sejtek kevésbé reagálnak az inzulinra, a glükóz nehezebben jut be a sejtekbe és felhalmozódik a vérben. Erre a hasnyálmirigy reagál és fokozza az inzulintermelést.

Mi a stressz?

A stressz, ahogy korábban már arról írtam, egy normális élettani jelenség, melynek az a célja, hogy felkészítse szervezetünket a cselekvésre a fizikai fenyegetéssel szemben. Stressz hatására a szimpatikus idegrendszer aktiválódik és stresszhormonok pl. adrenalin, kortizol termelődnek, melyek hatására a szervezet a vért a kevésbé szükséges funkciók pl. immunitás, emésztés helyett, az izmok és az agy felé irányítja. Stressz hatására a vércukorszintünk és pulzusunk megemelkedik, fájdalomérzetünk csökken, vérünk besűrűsödik, hogy egy esetleges sérülés esetén segítse a véralvadást.

Ez a reakció túlélésünkhöz elengedhetetlen, azonban manapság már nem a medve elől kell elfutni a vadonban, hanem anyagi, párkapcsolati, munkahelyi problémákkal küzdünk, mely elől nem tudunk szimplán elfutni, folyamatosan agyalunk, őrlődünk, vagyis krónikus stressz alakul ki.

A krónikus stressz hatása az inzulinszintre

Krónikus stressz esetén aktiválódik a szimpatikus idegrendszer, melynek hatására megnövekszik a vércukorszint és kiváltja a hasnyálmirigy inzulin termelését. A megemelkedett inzulinszint hatására a sejtek felveszik a glükózt, azonban ezután gyorsan leesik a vércukorszint és éhesek leszünk. Fizikai aktivitás hiányában az izmok kevésbé képesek felvenni a vérben lévő többlet cukrot, amelyet a szervezet a zsírsejtekben elraktároz. A lezuhanó vércukorszint ráadásul arra készteti a szervezetet, hogy energiához jusson és ekkor nyúlunk cukorhoz vagy más egészségtelen szénhidráthoz, mely egy ördögi kört eredményez.

Az inzulinrezisztencia tünetei:

  • étkezés után 1-2 órával fellépő éhség, falási roham
  • hasi hízás
  • menstruációs problémák, meddőség
  • PCOS
  • depresszió, fáradtság
  • rossz közérzet
  • bőrproblémák, pattanások
  • férfiaknál kopaszodás, merevedési zavar

Ha felmerült bennünk a gyanú, hogy érinthet ez a probléma, mindenképpen forduljunk orvoshoz. A kezeletlen IR hosszútávon számos krónikus gyulladási folyamathoz, szív- és érrendszeri problémához, 2-s típusú cukorbetegséghez vezethet.

A vizsgálat többféleképpen történhet. A 3 pontos orális cukorterheléses vizsgálat során a cukor értékek mellett tudják nézni az inzulin értékeket is és az inzulin értékekből, görbéből megállapítható az eredmény. 

Ha csak vércukor értékeket vizsgálnak a cukorterhelés során, IR gyanúra adhat okot, ha a harmadik vércukorérték az éhgyomri cukor érték alá esik.

A harmadik eredmény, amely megmutathatja a problémát, a HOMA index, melyet az éhomi vércukorból és éhomi inzulinértékből számítanak és 2-s érték felett már felmerül az inzulinrezisztencia gyanúja.

És mit tehetünk, ha kiderül az inzulinrezisztencia diagnózis? Először is ne essünk kétségbe, mert kellő odafigyeléssel ez egy visszafordítható állapot!

Következő bejegyzésemben a IR kapcsán szükséges életmódbeli és étrendi változtatásokról fogok írni, figyeld az oldalt!

A cikk szerzője:

Picture of Lilla

Lilla

Varga Lilla funkcionális táplálkozási tanácsadó vagyok, akit saját egészségügyi problémájának megoldása iránti vágy vezetett erre a pályára.

Partnereim