Étrendkiegészítő: kell vagy nem?

vitamin

Forrón vitatott téma manapság, hogy szedjünk étrendkiegészítőket vagy elég az egészséges táplálkozás? Ez abból adódik, hogy az elmúlt évtizedekben a modern táplálkozás és életmód alapvető változásokon ment keresztül. Az ételeink tápanyagtartalma bizonyítottan csökkent,  életvitelünk rohanóbbá vált, és az egyre növekvő környezeti szennyezés miatt a szervezetünk nagyobb megterhelésnek van kitéve. 

Mi változott az elmúlt 50 évben?

Az iparosodott mezőgazdaság és túltermelés következtében a talajok kimerültek, ami azt jelenti, hogy a növények kevesebb ásványi anyagot tudnak felszívni. A terményeket folyamatosan ugyanazon a földterületen termesztik, amely nem teszi lehetővé a talaj természetes regenerációját és az ásványi anyagok visszapótlását. A talaj tápanyagtartalmának csökkenése pedig automatikusan érinti az élelmiszerek tápanyagtartalmát is.

A fentieken túl az élelmiszeripar a gyorsan fogyasztható, tartósított élelmiszereket helyezi előtérbe. A finomítási eljárások során azonban elvesznek a fontos tápanyagok, így ezek az élelmiszerek kalóriában gazdagok, de tápanyagban szegények, kialakul az ún. minőségi vagy civilizációs éhezés. Ezek az ételek számos adalékanyagot, mesterséges színezéket, tartósítószert tartalmaznak, melyek terhet rónak a szervezetre.

Az emberek egyre kevesebb időt fordítanak a minőségi étkezésre, ritkábban főznek, ellenben gyakran választják a fent említett gyorsételeket vagy félkész ételeket, emellett amíg régebben egész nap a földeken dolgoztak, addig ma az ülő életmód a jellemző. 

Környezetünk is megváltozott, a növekvő légszennyezettség, a vegyi anyagokkal való mindennapi érintkezés szintén próbatétel elé állítja fő anyagcsere és méregtelenítő szervünket, a májat.

A fentiek következtében a testünknek több antioxidánsra, vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy ellensúlyozza ezeket a negatív hatásokat.

Miket pótoljunk?

A modern étrend mellett több vitamin és ásványi anyag pótlása szükséges a megfelelő egészség fenntartásához. 

Kiemelkedő ezek közül a D-vitamin. A napfény vitaminként is ismert D-vitamin alapvető fontosságú az immunrendszer, a csontok egészsége, a gyulladáscsökkentés és a sejtosztódás szempontjából. Az emberek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, így a természetes napfény hatására kialakuló D-vitamin szintézis elégtelen lehet. Étrendkiegészítő formájában történő pótlása nem csak a téli hónapokban ajánlott! 

Figyeljünk arra, hogy mivel zsíroldékony vitamin, ne tabletta formájában vigyük be, illetve a megfelelő felszívódás érdekében szükséges mellé a K2 és A vitamin, valamint magnézium fogyasztása is.

Az egyik legismertebb antioxidáns a C vitamin, amely segít megvédeni a sejteket az oxidatív stressztől, támogatja az immunrendszert és a kollagénképzést. Bár a C-vitamin sok gyümölcsben és zöldségben megtalálható, az étrendkiegészítők szedése biztosíthatja a megfelelő mennyiség bevitelét, különösen stresszes időszakokban vagy betegségek idején.

A magnézium elengedhetetlen az idegrendszer, az izomfunkció és az energiatermelés szempontjából. A modern étrend gyakran magnéziumhiányos, mivel a feldolgozott ételek szegények ebben az ásványi anyagban. A magnézium kiegészítése segíthet az izomgörcsök, a fáradtság és a stressz, alvászavar kezelésében. A magnéziumot nem csak étrendkiegészítő formájában pótolhatjuk, hanem már kaphatóak bőrre kenhető készítmények is.

A cink fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében, a sejtregenerációban és a sebgyógyulásban. Hiánya leggyakrabban az immunrendszer legyengülésében és  bőrproblémákban nyilvánul meg. Kiegészítőként történő bevitele segíthet ezek megelőzésében.

Az omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásukról ismertek, támogatják a szív- és érrendszer egészségét, valamint hozzájárulnak az agy optimális működéséhez. Mivel a modern étrendben túl sok az omega-6 zsírsav és kevés az omega-3, fontos ezek kiegyensúlyozása. A bő olajban sütés, főzés elhagyása sokat javíthat ezen. Ehelyett használjunk sütéshez forrólevegős fritőzt vagy kókuszolajat, illetve pároljunk olaj helyett vízen.

Egyéb jótékony hatású vegyületek

Az étrendkiegészítők világában nemcsak vitaminok és ásványi anyagok találhatóak, hanem számos egyéb vegyület is, amelyek támogathatják az egészséget.

A flavonoidok erős antioxidánsok, amelyek segítenek megvédeni a sejteket az oxidatív károsodástól, gyulladáscsökkentő hatásúak, és hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségéhez. A zöld tea, a citrusfélék és a bogyós gyümölcsök flavonoidokban gazdagok, de étrendkiegészítők formájában is elérhetőek.

A kurkumából származó kurkumin számos jótékony hatással rendelkezik, például gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonsága miatt gyakran alkalmazzák ízületi problémák, gyulladások és krónikus betegségek esetén. Étrendkiegészítőként történő szedése javíthatja az általános egészséget, különösen idült gyulladásos állapotok esetén. A kurkuma aranytej formájában történő fogyasztása az alvásra és a hangulatra is kedvezően hat. 

Az egyik legerősebb antioxidáns a szervezetben a glutation, amely támogatja a méregtelenítést és segít a sejtek regenerálódásában. Mivel a glutation szintje csökkenhet a környezeti toxinok, stressz és öregedés hatására, kiegészítése segíthet fenntartani a sejtek egészségét.

A béta-glükán az immunrendszer erősítésében játszik fontos szerepet. Különösen a gombákból és zabpehelyből származó béta-glükánokról ismert, hogy támogatják a szervezet védekezőképességét, ezért gyakran használják kiegészítőként a fertőzések elleni védelem fokozására.

A modern életvitel és táplálkozás számos kihívást jelent az egészségünk számára, de a fent említett vitaminok, ásványi anyagok és egyéb kedvező hatású vegyületek fogyasztása kedvezően befolyásolhatja egészségi állapotunkat.

Az aranytej receptjét megtalálod blogom, valamint olvashatsz magnéziummal kapcsolatos cikket is. További hasznos tartalmakért pedig kövesd a blogomat!

A cikk szerzője:

Picture of Lilla

Lilla

Varga Lilla funkcionális táplálkozási tanácsadó vagyok, akit saját egészségügyi problémájának megoldása iránti vágy vezetett erre a pályára.

Partnereim