Magas koleszterinszint? Íme a lehetséges okok és a megoldás! 

A magas koleszterinszint komoly egészségügyi kockázatokat jelenthet, mivel növeli a szív- és érrendszeri betegségek, például az érelmeszesedés és a szívinfarktus kialakulásának esélyét. A koleszterin egy zsírszerű anyag, amely a szervezetünkben is termelődik, de táplálkozásunkkal is bevihetjük. Létfontosságú szerepet játszik a sejthártyák felépítésében, valamint egyes hormonok és vitaminok előállításában. Ugyanakkor a túl magas szintje problémákat okozhat. Nézzük meg, milyen tényezők vezethetnek emelkedett koleszterinszinthez, és hogyan csökkenthetjük szintjét természetes úton.

Milyen okok vezethetnek magas koleszterinszinthez?

Az egyik ilyen ok lehet a genetika. A családi hajlam nagyban befolyásolja a koleszterinszintet. Egyesek örökletesen hajlamosabbak lehetnek a magas koleszterinszintre, amit familiáris hiperkoleszterinémiának nevezünk.

A leggyakoribb okok közé tartozik az egészségtelen étrend. A magas telített zsír- és transzzsírsavtartalmú ételek fogyasztása (pl. feldolgozott húsok, gyorsételek, sütőipari termékek) növelheti az LDL („rossz”) koleszterinszintet. Az alacsony rostbevitel szintén hozzájárulhat a problémához, mivel a rostok segítenek a koleszterin eltávolításában a szervezetből.

A mozgásszegény életmód szintén gyakori oka a magas koleszterinszintnek. A rendszeres testmozgás hiánya csökkenti a HDL („jó”) koleszterinszintet, amely segít a felesleges koleszterin eltávolításában. Az inaktivitás hozzájárulhat a túlsúly kialakulásához, ami tovább növeli a kockázatot.

Az előbbiekben említett egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód könnyen vezethet túlsúlyhoz és elhízáshoz. A túlsúlyos emberek szervezetében nagyobb valószínűséggel halmozódik fel felesleges LDL koleszterin, ami fokozza az érelmeszesedés veszélyét.

A káros szenvedélyek, mint a dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás szintén rizikófaktorok, hiszen a dohányzás csökkenti a HDL szintjét és növeli az érfalak károsodásának esélyét. A túlzott alkoholfogyasztás pedig növeli a trigliceridszintet, amely szintén összefüggésben áll a szívbetegségekkel.

Nem is gondolnánk, de a hormonális egyensúlytalanság szintén meghúzódhat a magas koleszterinszint hátterében. Bizonyos hormonális állapotok, például a pajzsmirigy alulműködés, a magas kortizolszint vagy magas inzulinszint szintén emelkedett koleszterinszintet okozhatnak.

Hogyan csökkentheted a koleszterinszintet természetes módon?

Elsőként az egészséges táplálkozással. Ezen belül a növényi rostok fogyasztásának emelésével. A zab, hüvelyesek, gyümölcsök és zöldségek olyan rostokat tartalmaznak, amelyek segítenek a koleszterinszint csökkentésében. Válassz egészséges zsírokat. Az avokádó, olívaolaj, diófélék és zsíros halak (pl. lazac, makréla) segíthetnek az LDL csökkentésében és a HDL növelésében.

Kerüld a transzzsírokat, melyet úgy tehetsz meg, hogy a feldolgozott élelmiszerek és gyorsételek helyett teljes értékű táplálékokat választasz. Fogyassz több növényi fehérjét. A hús helyett időnként érdemes hüvelyeseket, például lencsét és csicseriborsót fogyasztani.

Mozogj rendszeresen! A heti legalább 150 perc közepes intenzitású mozgás (pl. séta, biciklizés, úszás) segíthet az LDL szint csökkentésében és a HDL növelésében. Az erőnléti edzés (súlyzós edzések, saját testsúlyos gyakorlatok) szintén hozzájárulhat a normál anyagcseréhez.

Szükség esetén csökkentsd a testsúlyod! A felesleges kilók leadása jelentősen csökkentheti az LDL szintet és javíthatja az érrendszer egészségét. Már 5-10% testsúlycsökkenés is jelentős javulást hozhat a koleszterinszintben. 

Mérsékeld a dohányzást és az alkoholfogyasztást! A dohányzás abbahagyása szinte azonnal javítja a HDL szintet. Az alkohol fogyasztását érdemes napi egy pohár borra vagy sörre korlátozni, vagy teljesen elhagyni.

Kezeld a stresszt! A krónikus stressz hozzájárulhat a hormonális egyensúlytalansághoz és a koleszterinszint emelkedéséhez. A meditáció, jóga, légzéstechnikák és a természetben töltött idő segíthet a stressz csökkentésében.

A magas koleszterinszint számos tényező következménye lehet, de életmódunk és táplálkozásunk jelentős hatással van rá. Az egészséges étrend, a rendszeres mozgás, a testsúly megfelelő szinten tartása és a káros szokások elhagyása mind hozzájárulhatnak a koleszterinszint csökkentéséhez és a szív-érrendszeri egészség megőrzéséhez. Ha valakinél magas koleszterinszintet diagnosztizálnak, érdemes orvossal konzultálni.

Amennyiben személyre szabott segítséget szeretnél várlak szeretettel tanácsadásomon, könnyen elkészíthető egészséges receptekért pedig kattints a Shop menüre!

A cikk szerzője:

Picture of Lilla

Lilla

Varga Lilla funkcionális táplálkozási tanácsadó vagyok, akit saját egészségügyi problémájának megoldása iránti vágy vezetett erre a pályára.

Partnereim

Shopping Cart