Manapság rengeteget hallani a bélmikrobiomról/bélflóráról, de sokan nem tudják, hogy valójában mennyi mindent befolyásol a szervezetben. Azt halljuk a reklámokban, orvosnál, hogy amikor antibiotikumot szedünk, akkor kell mellé probiotkium, de ez csak egy kis szegmense annak, amit szabályoz szervezetünkben a bélflóra. Lássuk tehát, miért érdemes odafigyelni arra, hogy a bélmikrobiomunk jó állapotban legyen és mit tudunk tenni ennek érdekében.
Mi is az a bélmikrobiom és miért fontos annyira?
Bélrendszerünkben baktériumok (jó és rossz), gombák és vírusok közössége él, melyeket együttesen bélmikrobiomnak nevezünk. A tanulmányok szerint minél változatosabb baktériumtörzsek élnek bélrendszerünkben, annál jobb az egészségünk. Az immunitásunk 70%-ban függ a bélflóránk állapotától! Azt is megfigyelték, hogy krónikus betegségben szenvedők (pl. asztma, allergia, ételintolerancia) esetében a bélmikrobiom kevésbé változatos.
A bélflóra szerepet játszik az immunitáson túl még többek között az alábbiakban:
- méregtelenítés
- hangulat és stresszre adott válasz
- gyulladáskezelés
- emésztés és tápanyagok felszívódása
- anyagcsere és testsúly
- enzimtermelés és vitaminszintézis
- kognitív funkciók
- alvás
Mi befolyásolja a bélmikrobiomot?
- Először is a genetikánk. A bélmikrobiom ugyanolyan egyedi mindenkinél, mint az ujjlenyomat.
- Másodsorban a táplálkozásunk. Ha az étrendünk rostszegény, magas cukor, mesterséges édesítőszer és telített zsírtartalmú, akkor már egy hét alatt lecsökken a „jó” baktériumok száma.
- Harmadsorban az antibiotikumok, fogamzásgátlók, antidepresszánsok szedése.
- Negyedjére pedig a stressz, hiszen stressz hatására az emésztőrendszer vérellátása csökken.
Hogyan befolyásolhatjuk a bélmikrobiom változatosságát?
Fogyasszunk több rostot, zöldséget és gyümölcsöt, valamint teljes értékű gabonafélét. A bélrendszerünkben élő “jó” baktériumok növényi rostokkal táplálkoznak és ha növeljük a rostfogyasztást, az segít növelni ezeket a baktériumpopulációkat. Minél több “jó” baktériumfaj található a bélrendszerben, annál több pozitív élettani hatást tapasztalhatunk pl. ellenállóbbakká válunk a környezeti stresszel és a betegségekkel szemben.
Figyelem, ha valaki korábban kevés rostot fogyasztott, fokozatosan kezdje emelni a rostmennyiséget, mert puffadást okozhat, de ez idővel elmúlik!
Mit tehetünk még a bélflóra javítása érdekében?
Ha azt gyanítjuk, hogy a bélmikrobiom nincs egyensúlyban pl. puffadásos tünetek, candida vagy visszatérői húgyúti fertőzés esetén, érdemes fermentált ételeket, mint a savanyú káposzta, kimchi vagy az élőflórás (növényi) kefír, joghurt beilleszteni az étrendbe, hogy elősegítsék az egészséges mikrobiom kialakulását. Ezen túlmenően érdemes probiotikum kúrát is tartani.
A probiotikumok élő mikroorganizmusok, míg a prebiotikumok vízben oldhatatlan növényi rostok, melyeket bár nem tudunk megemészteni, a bélbaktériumok nagyon szeretnek és segítik szaporodásukat.
Prebiotikus növényi rostok kiváló forrásai:
- Alma
- Banán
- Barna rizs
- Kesudió
- Lenmag
- Hüvelyesek
- Hagymafélék
- Hüvelyesek
- Zab
- Magvak
Szintén elengedhetetlen a stresszkezelés is, mely a következő cikk témája lesz.
Ha személyre szabott segítséget szeretnél a bélmikrobiomod helyreállításában vagy nem tudod, hogy milyen probiotikumot válassz, keress bizalommal!
Olvass tovább!
- Diéta vs. életmódváltás „Holnaptól életmódot váltok.” Te is voltál már így? Ebben a...
- Nincs időd, kedved a konyhában állni? Íme néhány hasznos tipp + egy villámgyors recept Az életmódváltás során a leggyakrabban azt a kifogást hallom, hogy...
- Miért fordulj funkcionális táplálkozási tanácsadóhoz? Sokszor tapasztalom munkám során, hogy az emberek nem igazán tudják...
- Életmódváltással az inzulinrezisztencia ellen Mit tehetünk, ha megkaptuk az orvostól a sokkoló diagnózist: inzulinrezisztencia?...