Sokszor tapasztalom munkám során, hogy az emberek nem igazán tudják mivel foglalkozik, mit csinál egy funkcionális táplálkozási tanácsadó. Ebben a bejegyzésben ezzel kapcsolatosan szeretnék néhány gondolatot megosztani.
Hogyan dolgozik egy funkcionális táplálkozási tanácsadó?
Minden ember más, ezért nem működik ugyanaz a megoldás mindenkinél, ugyanannak a problémának a hátterében eltérő okok húzódhatnak meg, így a kezelés is más megközelítést igényel. Az okok feltárása érdekében állapotfelmérés szükséges, melynek során az adott egészségügyi kihíváson túl feltérképezésre kerülnek a táplálkozási és egyéb életmódbeli szokások is.
Egy funkcionális táplálkozási tanácsadó nem kalóriákban gondolkodik, hanem funkcionális táplálékcsoportokban, valamint fenntartható táplálkozási és életmódbeli szokások kialakításában segít.
Kutatások bizonyítják, hogy a teljesértékű növényi étrend a legpozitívabb hatású az egészségre, ellátja a szervezetet a szükséges tápanyagokkal, ezért ez képezi a táplálkozási tanácsadás alapját. Természetesen az sem okoz gondot, ha valaki nem szeretne kizárólag növényi alapokon étkezni és nem is kell mindenkinek így táplálkoznia, fontos, hogy figyeljük szervezetünk jelzéseit.
A fentieken kívül része a tanácsadásnak a személyre szabott étrendkiegészítők, gyógynövények ajánlása, hiszen ma már tudjuk, hogy a modern gazdálkodási technológiák következtében táplálékaink nem tartalmaznak a szervezet számára elegendő mikro- és makrotápanyagot és így könnyen hiánybetegségek alakulhatnak ki.
A táplálkozáson túl fontos életmódbeli tényező a testmozgás, a stresszcsökkentés és az esetleges alvászavar megoldása, megfelelő társaskapcsolatok kialakítása, továbbá az olyan függőségek, mint a dohányzás, alkohol elhagyása. Ehhez szintén személyre szabott tanácsokat kapnak az ügyfelek.
Milyen esetekben érdemes funkcionális táplálkozási tanácsadóhoz fordulnod?
- ha érdeklődsz a természetes gyógymódok iránt
- elakadtál az életmódváltás során vagy azt sem tudod hogyan kezdj bele
- célod a mindennapi jó közérzet elérése
- hormonális egyensúlyt szeretnél elérni
- megszabadulnál a pms szindrómától, ösztrogéndominanciától
- IR, PCOS esetén
- candida gombával vagy puffadással küzdesz
- helyreállítanád a bélflórád egyensúlyát
- bőrproblémáid vannak pl. ekcéma
- ételintolerancia, allergia kínoz
- savasodásra/refluxra keresel megoldást
Természetesen a fenti felsorolás a teljesség igényét mellőzi, számtalan más esetben segíthet egy funkcionális táplálkozási tanácsadó.
Ha felkeltettem az érdeklődésedet, nézd meg szolgáltatásaimat és várlak szeretettel tanácsadásomon!
Olvass tovább!
- Diéta vs. életmódváltás „Holnaptól életmódot váltok.” Te is voltál már így? Ebben a...
- Az inzulinrezisztencia és a stressz kapcsolata Az inzulinrezisztencia (IR) manapság szinte népbetegségnek számít. Sokan a mai...
- Nincs időd, kedved a konyhában állni? Íme néhány hasznos tipp + egy villámgyors recept Az életmódváltás során a leggyakrabban azt a kifogást hallom, hogy...
- Életmódváltással az inzulinrezisztencia ellen Mit tehetünk, ha megkaptuk az orvostól a sokkoló diagnózist: inzulinrezisztencia?...