A policisztás ovárium szindróma ( PCOS) egy komplex hormonális rendellenesség, amely a reproduktív korú nőket érinti. A betegség neve a petefészkekben kialakuló több kis cisztára utal, amely a normál ovulációs folyamatokat befolyásolja és nehezíti a terherbeesést. Ezen túlmenően a PCOS-ben szenvedő nők 30-40%-nál inzulinrezisztenciát is diagnosztizálnak, mely kezeletlenül 2-s típusú cukorbetegséghez vezethet.
A PCOS kialakulásának okai, tünetei
A PCOS pontos oka még nem ismert, de számos tényező hozzájárulhat a betegség kialakulásához.
- Genetika: A PCOS-re a hajlam örökletes lehet. Ha a családban az édesanyánál vagy női rokonoknál előfordult, nagyobb a kockázata a betegség kialakulásának.
- Hormonális egyensúlyhiány: A PCOS-ben szenvedő nők gyakran mutatnak magasabb androgén szintet (férfi hormonok), amelyek megzavarhatják a petefészek normál működését és az ovulációt.
- Elhízás: A túlsúly vagy elhízás szintén hozzájárulhat a PCOS kialakulásához, hiszen növeli az inzulin kilengéseket és hormonális egyensúlytalansághoz vezethet.
A PCOS tünetei:
- szabálytalan menstruációs ciklus
- fokozott szőrnövekedés
- sötét foltok a bőrön
- meddőség
- progeszteronhiány
- túlsúly
- inzulinrezisztencia
- hajhullás
- hőhullámok
- PMS szindróma
- magas kortizolszint
- alvászavar
A PCOS és az inzulinrezisztencia közötti kapcsolat
A PCOS és az IR közötti kapcsolat még az orvostudomány számára sem teljesen világos, azonban az látható, hogy a két probléma hatással lehet egymásra. A legújabb kutatások szerint az inzulinrezisztencia kialakulása teremt kedvező feltételeket a PCOS számára, nem pedig fordítva.
Egyes kutatások szerint az IR-t kísérő elhízás befolyásolja az agyalapi mirigy működését és növeli az androgén hormonok termelődését, ez pedig a meddőség fokozott kockázatával jár, illetve a PCOS kialakulásában is szerepe lehet. A két betegség együttesen a vezető meddőségi ok.
A PCOS természetes kezelési lehetőségei
Az életmódváltás ebben az esetben is elengedhetetlen a szövődmények kialakulásának elkerülése érdekében.
- Táplálkozás: kerülendők a finomított szénhidrátok, ehelyett az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása javasolt. Ezek a táplálékok segítenek stabilizálni a vércukorszintet pl. zöldségek, gyümölcsök, teljes értékű gabonafélék, magvak.
- Fehérje dús étrend: szintén segít a vércukorszint stabilizálásában és az étvágy kontrollálásában.
- Egészséges zsírok: az omega3-ban gazdag ételek, mint a halak, lenmag, dió, gyulladáscsökkentő hatásúak és segítenek a hormonális egyensúly elérésében.
A testmozgás javítja az inzulinérzékenységet, segít a testsúly kontrollálásában és csökkenti a PCOS tüneteit. Ajánlott az aerob jellegű mozgások pl. gyaloglás, kerékpározás, úszás, valamint az erősítő jellegű edzések pl. súlyzó, mini szalag váltakozva alkalmazása.
Étrendkiegészítők közül az inozitol segíthet javítani az inzulinérzékenységet, valamint a króm szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában. A D vitamin hiány jellemző a PCOS-ben szenvedő nőknél, pótlása ajánlott a hormonális egyensúly elérése érdekében.
Az adaptogén gyógynövények közül az ashoka segíthet egyensúlyba hozni a progeszteron és ösztrogén szintjét. A tulsi antiandrogén, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, szabályozza a férfi hormonok szintjét és támogatja a hormonális egyensúlyt.
A PCOS kezelése személyre szabott kezelést igényel. Amennyiben segítséget szeretnél, várlak szeretettel tanácsadásomon!
Olvass tovább!
- A PMS szindróma természetes kezelése: Hogyan csökkentsük a tüneteket táplálkozással? A premenstruációs szindróma (PMS) sok nő számára igazi kihívást jelent...
- Az inzulinrezisztencia és a stressz kapcsolata Az inzulinrezisztencia (IR) manapság szinte népbetegségnek számít. Sokan a mai...
- Diéta vs. életmódváltás „Holnaptól életmódot váltok.” Te is voltál már így? Ebben a...
- Életmódváltással az inzulinrezisztencia ellen Mit tehetünk, ha megkaptuk az orvostól a sokkoló diagnózist: inzulinrezisztencia?...